poniedziałek, 24 października 2011

Okupani strzelają, Serbowie się mobilizują

Siły KFOR (misja NATO w Kosowie) przystąpiły do siłowego rozbijania blokad i barykad postawionych przez kosowskich Serbów na północy tej prowincji. Barykady powstały w proteście przeciwko obsadzeniu administracyjnej granicy z Serbią przez służby celne samozwańczej „Republiki Kosowo”, dokonanym ostatecznie 16 września pod osłoną sił KFOR i EULEX (policja UE w Kosowie). 27 września KFOR ostrzelał protestujących Serbów z broni ostrej, raniąc 7 serbskich cywilów.

Okupanci zdobyli też kilka barykad. Od kilku dni KFOR ponawia ataki, szturmując barykady z użyciem wozów opancerzonych i gazu łzawiącego. Serbowie odpowiadają tworzeniem nowych blokad drogowych, przez które nie przepuszczają pojazdów KFOR.

Tymczasem soc-liberalne władze Serbii pozostają haniebnie bezczynne wobec wydarzeń, jednocześnie oskarżając kosowskich Serbów, że prowokują napięcie i realizują politykę prawicowej opozycji. Wiosną 2012 roku Serbię czekają wybory parlamentarne, których zwycięzcą może zostać konserwatywna (DSS) oraz post-nacjonalistyczna (SNS) prawica, zatem lewicowa władza stara się szantażować społeczeństwo demonami wojny i nacjonalizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz