sobota, 18 lipca 2009

Serbsko-polski marsz (i blokada)

W dniach 23-28 czerwca przedstawiciele inicjatywy Polacy na rzecz serbskiego Kosowa uczestniczyli w pieszym marszu z Belgradu do Kosowa. Celem imprezy pod nazwą Marsz Widowdański było zamanifestowanie prawa Serbów do Kosowa oraz uczczenie 620 rocznicy bitwy na Kosowym Polu. Organizatorem akcji był Serbski Ruch Narodowy 1389. W Marszu uczestniczyło ok. 70 osób. Wspólnie wkroczyliśmy na teren Kosowa:

{ size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

a następnie przez 3 dni wspieraliśmy blokadę przeciwko EULEX-owi, zorganizowaną przez kosowskich Serbów w mieście Leposavić:

W trakcie blokady doszło do bezprecedensowego incydentu. Lokalna mafia związana ze skompromitowanym, serbskim ministrem Goranem Bogdanoviciem napadła na uczestników blokady w celu umożliwienia swojemu pryncypałowi pokonania zapory:

28 czerwca uczestniczyliśmy w obchodach 620 rocznicy bitwy na Kosowym Polu, które odbyły się w sanktuarium w Graczanicy i pod pomnikiem na Gazimestanie. Obchody zgromadziły ponad 5 tysięcy uczestników. Przedstawiciel inicjatywy Polacy na rzecz serbskiego Kosowa udzielił wywiadu serbskiej telewizji. Na Gazimestanie przemówił zaś do wielotysięcznego tłumu Serbów w imieniu Narodu Polskiego, zabierając głos po regencie Aleksandrze II i przedstawicielach serbskich władz kościelnych, wzbudzając przy tym wielki aplauz zgomadzonych. Przez cały czas uroczystości nad Kosowym Polem powiewała polska flaga. Od 29 czerwca uczestniczyliśmy w podróży po serbskich enklawach Kosowa, w czasie której zebraliśmy materiały i informacje pomocne przy organizacji kolejnych akcji. Odwiedziliśmy m.in. Babi Most, Kosowską Kamienicę, Novo Brdo, enklawę Strpce oraz Veliką Hocę. Wkrótce szczegółowa relacja i zdjęcia. Polacy na rzecz serbskiego Kosowa-ПОЉАЦИ ЗА СРПСКО КОСОВО. Kontakt: cetnic@op.pl ***Relacje z Marszu Widowdańskiego 2009:

Serbska relacja: http://www.snp1389.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=105:barikade&catid=36:vesti

Rosyjska relacja: http://www.rus-obraz.net/activity/68, http://www.rus-obraz.net/activity/69

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz